Praní (dětského) prádla v otázkách – část I.

Jaký je rozdíl mezi pracím práškem, pracím gelem a jinými formami, např. tabletami? Co je nejlepší?

Prací prášek je obecně nejsilnější forma. Dobře v něm vyperete zašpiněné montérky, ale jednou z jeho nevýhod je, že část jeho složek se může zadržovat na vláknech oblečení. Svou silou tedy oblečení dřív poničí než např. gel. Ten je považován za šetrnější formu a pro své snadné dávkování a uchovávání ma čím dál tím víc příznivců. Prací gel je rovněž univerzálnější forma než prací prášek. Neobsahuje obvykle bělidla ani optické rozjasňovače a proto je vhodný na praní jak bílého tak barevného lehce zašpiněného prádla. Prací tablety jsou obvykle koncipovány jako jedna prací dávka (buď čistý gel v rozpustné fólii případně ve směsi s pracím práškem), kombinují tak výhody snadného dávkování a šetrného pracího prostředku.

Jaký je rozdíl mezi pracím práškem na bílé a barevné prádlo? Můžu je libovolně střídat?

Není prací prášek jako prací prášek, označení na krabicích má své opodstatnění. Prostředek určený na bílé prádlo obsahuje bělící prostředky a proto dlouhodobé používání na barevné prádlo způsobí jeho „zaprání“. Oblečení ztratí svou zářivou barvu a působí omšele a vybledle. Prostředek určený na prádlo barevné naopak obsahuje optické zjasňovače a Vaše bílé prádlo po něm bude mírně do šeda, nikoli bělejší. Ptáte se, jak vlastně optický zjasňovač funguje? Jednoduše řečeno je to látka, která „odrazí“ zpět světlo v takové vlnové délce, jež se našemu oku jeví jako zářivější (odborně se jedná o fluorescenci). Ovšem pokud Vám právě v koupelně došel jeden nebo druhý prášek, určitě nemusíte ihned letět na nákup. Pro jednou se toho moc nestane, vyplatí se ale příště si to pohlídat. Další možností je zakoupit prací prášek univerzální. Ten odstraní špínu stejně dobře, ale k Vašemu bílému/barevnému prádlu už jiným způsobem neposlouží.

Je nutné prací prostředek exaktně dávkovat? Nestačí ho tam prostě nasypat/nalít?

Oblíbená věta mnoha hospodyněk: „Dám toho víc, bude to lepší“ zde bohužel neplatí. Pro dobré vyprání je třeba 1. nepřeplnit pračku, 2. dát pracího prášku tak akorát. V praxi to znamená, že podle tabulky na pracím prostředku nasypeme do pračky okolo 80 g pracího prostředku (to rozhodně není celá odměrka). Pokud je prádlo hodně zašpiněné, prášku může být víc, rovněz máme-li doma příliš tvrdou vodu, můžeme ho přidat.

Proč záleží množství prášku na množství špíny? Představte si aktivní látku prášku jako ruku. Chytne špínu a táhne ji s vodou pryč. Je-li v pračce víc špíny než rukou, přebytečná špína zůstane, nemá se čeho chytit (pokud není vytáhnuta mechanickým působením praní). A je-li v pračce víc rukou než špíny, ruce se začnou chytat jiných rukou a špínu rovněž nechají netknutou. Takto zjednodušeně fungují tenzidy. Výrobce pracích prášků se snaží Vaši pozornost v obchodě strhnout velkýma a zářivýma krabicema, nicméně vždy si zkontrolujte, na kolik pracích dávek prostředek je. Malá krabička o sto dávkách vypere stejně jako velká krabice o deseti dávkách – každý výrobce prostě prášek „míchá“ jinak silný.

Na trhu je mnoho pracích prostředků, jejichž cenový rozptyl je obrovský. Jaký si mám vybrat?

Každý máme své preference, proto to vezmeme popořadě.

 

Chci dobře vyprat hodně špinavé prádlo:

 

V tomto případě platí, že nejdražší prášky na našem trhu obsahují nejvíc „aktivních“ látek a proto by měly nejlépe vyprat (např. Ariel od P&G, Persil od firmy Henkel). Prášky nižší cenové skupiny obsahují více aromatických látek – parfémů, případně plniv a proto jejich síla není tak veliká. Nicméně co se týče běžné náplně našich praček, tedy oblečení mírně zašpiněné, zpocené apod., téměř každý prací prostředek si s tím poradí.

 

Chci jeden prací prostředek na vše:

Doporučuji koupit si prací gel, případně tablety. Nebudete mít místo koupely skladiště velkých krabic s různým určením.

 

Mám speciální požadavky na praní mého prádla: dětské oblečení, atopický ekzém, ekologická udržitelnost…

 

Pro praní citlivé dětské pokožky jsou vhodné prací prostředky bez parfemace. Stejně tak pro osoby s citlivou pokožkou. Parfém je totiž složka pracího prášku, u které je žádoucí, aby v prádle zůstala i po vyprání a také nějakou dobu po něm. Může tedy způsobovat nežádoucí podráždění, i když je její obsah podle výrobce „podlimitní“. Každý reagujeme jinak, parfém určitě není složka nezbytná. Označení neparfémovaných prostředků je obvykle „sensitive“.

Na trhu ekologických pracích prostředků je mnoho značek a forem, jejich hlavním přínosem by měla být snadná biologická odbouratelnost. Jedno srovnání např. zde. Naprosto nejekologičtějším prostředkem je klasické mýdlo s jelenem, jež si mnozí upravují do formy levného mýdlového slizu. Ten běžně zašpiněné prádlo vypere, na odolnější skvrny je možno použít předeprání s mýdlem žlučovým. Mýdlo není doporučeno pro praní fleecových materiálů, které jakoby naimpregnuje.

Co říci na závěr?

Každý máme jiné preference a požadavky, trh je obrovský a výběr máme až nechutně velký. Za jednu prací dávku můžeme utratit od několika haléřů (mýdlový sliz) po několik korun (nejdražší prací prášek). Prádlo můžeme mít voňavé (s aviváží ještě voňavější) nebo se parfemace musíme zříct, případně ji z našeho výběru vyřadit jako nepotřebnou. Pro někoho je důležitý ekologický aspekt a je dobře, že existují varianty o mnoho příjemnější než studený potok, klacek a kámen.

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

X
- Enter Your Location -
- or -
Přejít k navigační liště